Fluor ve vodě: Pomáhá, ale může i poškodit zubní sklovinu

Fluor, nejlehčí prvek z řady halogenů, je známý především díky své roli v prevenci zubních kazů. Avšak má i své stinné stránky, které by měly být brány v úvahu. Je fluor ve vodě skutečně prospěšný, nebo může mít škodlivé účinky na naše zdraví?

Historie fluoridace a její účinky

Výzkum fluoridace vody začal v roce 1945 ve městě Grand Rapids v Michiganu. Po 6,5 letech výzkumu se ukázalo, že děti, které pily vodu obsahující fluor, měly o 50 % méně zubních kazů než děti ve městě Muskegon, kde fluor ve vodě nebyl. Tato studie, stejně jako řada dalších výzkumů, potvrdila, že fluor v pitné vodě výrazně snižuje výskyt zubních kazů – až o 80 % v některých případech. Dnes je tedy obecně uznáváno, že dostatečný přísun fluoru během dětství zajišťuje dlouhodobou ochranu proti kazům.

Fluoridace vody je považována za významné opatření pro zlepšení veřejného zdraví, avšak v České republice v současnosti fluoridace pitné vody neprobíhá.

Kde jsou rizika?

I přesto, že fluor může být pro naše zuby prospěšný, je potřeba si být vědom i jeho negativních účinků. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve svém výzkumu v roce 1984 zjistila, že koncentrace fluoru v pitné vodě by neměla přesáhnout 1,5 mg/l, protože vyšší hladiny mohou způsobit dentální fluorózu, což je stav charakterizovaný skvrnami na zubech. V případě ještě vyšší koncentrace fluoru (nad 10 mg/l) může vzniknout skeletální fluoróza, což má trvalé následky pro kosti.

Fluoridace pitné vody byla v bývalém Československu zahájena v 50. letech, přičemž v 80. letech byla fluoridovaná voda dostupná přibližně třetině obyvatel. I když se ukázalo, že fluoridace snižuje výskyt zubního kazu, po pádu komunismu došlo k jejímu pozastavení, a to i kvůli neznalosti jejích výhod.

Dentální fluoróza a její příčiny

Dentální fluoróza vzniká při dlouhodobém nadměrném přísunu fluoru. Prvním příznakem je vznik skvrn na zubech, které mohou být bělavé nebo hnědé. Příliš mnoho fluoru způsobuje, že zuby ztrácejí ochrannou sklovinu, což je činí náchylnějšími k poškození bakteriemi. V extrémních případech může docházet až k deformacím zubů. Nejvíce jsou riziku vystaveny děti do 7 let. Kromě nadměrné fluoridace vody je častým problémem i polykání fluoridové zubní pasty.

Měli bychom se fluoridace obávat?

Pokud je fluoridace pitné vody prováděna zodpovědně, není se čeho obávat. Naopak – přiměřený obsah fluoru v pitné vodě je pro naše zuby prospěšný. Mnozí odpůrci fluoridace si však neuvědomují, že koncentrace fluoru v běžně konzumovaných minerálních vodách bývá mnohem vyšší než doporučená dávka 1 mg/l pro fluoridovanou vodu.

Je však nutné mít na paměti, že nadměrný přísun fluoru může poškodit zubní sklovinu, a proto bychom měli být opatrní. Například některé minerální vody mohou obsahovat 0,6-0,7 mg/l fluoru, což může být problémem, pokud je konzumujeme ve velkém množství.

Pokud máte rádi minerální vody, doporučujeme alespoň občas zkontrolovat jejich obsah fluoru a přizpůsobit tomu svou spotřebu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *